Nejsou malé – mobilní domy na podvozcích, které vídáme např. v kempech jako sezonní objekty pro ubytované hosty, nejsou určeny pro celoroční pobyt. Nemají zateplení, dvojitá okna a jsou poměrně malých rozměrů. K přechodnému pobytu, např. po dobu čtrnácti dnů, někde u vody, rozhodně postačí. To ovšem neplatí o mobilních dřevostavbách celoročních, mnohé z nich předčí velikostí plochy i běžný městský byt v panelové či cihlové zástavbě. Plošná výměra se pohybuje kolem 55 čtverečních metrů a odpovídá dispozičně bytu 2+kk.

sklizeň ze zahrady

Jsou velice úsporné – mobilní dřevostavby např. Lavaro House 4 Top mobilní domy, určené pro celoroční pobyt, splňují standardy energetických štítků třídy B. Konkrétně jde o druhý nejúspornější typ objektu, který vyžaduje spotřebu energie na vytápění do 97 kWh na čtvereční metr za rok. Pro vás to znamená obrovskou úsporu nákladů, z nichž právě na vytápění, bývají ty nejvyšší.

Vytápět můžete dřevem – domy lze vytápět elektrokotlem, elektrickými přímotopy, ale také dřevem z krbových kamen. Tím lze snížit náklady na bydlení na opravdové minimum, a pokud se rozhodnete mít na své zahradě vlastní vrt (studnu), fotovoltaické panely a solární kolektory na ohřev vody, můžete být pak téměř zcela nezávislí na dodavatelích energií.

Krásně vypadá – někteří lidé jsou přesvědčeni o tom, že je život v mobilním domě poznamená, a že si budou připadat jako kočovníci v maringotkách, ale zdání klame. Můžete totiž zvolit opláštění objektu zevnitř např. sádrokartonem a zvenčí dřevěnými palubkami a budete si připadat jako v honosném rekreačním sídle – v nízkoenergetickém domě. Stačí si prohlédnout prospekty hotových realizací, nebo ještě lépe, navštívit osobně vzorové domy a prohlédnout si je do detailů osobně na vlastní oči.

květiny na zahradě

Pobyt v přírodě – srovnáváme-li dům s bytem na sídlišti, musíme také započítat prostředí. Mít své vlastní soukromí a dům obklopený vlastní zahradou, je to zcela jiná úroveň, než nájemní bydlení v městské zástavbě.