Phishingové útoky jsou čím dál tím více na internetu rozšířené a jejich komplexnost neustále roste a s nimi i jejich nebezpečí.

Co to, ale ten phishing je?

Phishing je zjednodušeně podvodná technika, jak z uživatele získat přístupové údaje, ať už k profilům na sociálních sítích, či v horším případě k bankovním účtům. Tyto techniky se můžou některým lidem jako věc, o kterou se nemusí starat a jsou na internetu málo ostražití. Ovšem zrovna tito lidé jsou pro hackery zlatý důl.

černá klávesnice

Nejrozšířenější způsob, jak tento útok provést, je skrze email. Například, přijde vám e-mail, že váš účet byl pozastaven a je třeba ho odblokovat. Následně vás vyzve k zadání vašich údajů a je vymalováno. Žádná banka vás totiž nevyzve k zadávání přihlašovacího údajů kvůli odblokování účtu, a proto spousta bank začalo tvořit marketingové kampaně, kde na tuto problematiku upozorňují. Celá tato problematika se může na první pohled zdát jako věc, u které si stačí všimnout pár věcí a hned se ví o co jde a člověk se tak nenachytá. Ovšem s rostoucí opatrností uživatelů, stoupá zároveň i vychytralost hackerů. Ti jsou již schopni vás oklamat dokonce i navržením stránek tak, že se tváří jako byste byly na oficiální stránce banky a dokážou i překrýt falešnou URL adresu tou pravou. V takových případech je velmi těžké nenaletět, a i zkušení uživatelé mohou být později v úzkých.

přenosný počítač

Jak se těmto útokům bránit? 

Kontrolovat si vždy od koho email pochází, či jak vypadá odkaz a jestli se shoduje s těmi oficiálními. Vždy pokud si nejste jistí, nebojte se zavolat či jinak kontaktovat banku nebo službu, kterou používáte.  V dnešním světě plném nástrah, které se na internetu nacházejí, může být obtížné být opatrný a vědění o těchto problémech, může velmi pomoct bezpečnosti na internetu. Přeci jen, ten, kdo neví o nebezpečí, které může nastat, by ji ani neměl používat.