Kdo by neznal bílé klíčky v zeleném obalu. Výhonek fazole mungo je pochoutkou, kterou si již můžeme běžně dopřát i u nás. Najdeme je prakticky v každém větším supermarketu. Říká se, že jsou také velmi zdraví prospěšné. Navíc si na nich mohou pochutnat i vegetariáni a vegani. Jak je to ale s jejich nutriční hodnotou doopravdy?

nenaklíčené fazole mungo

Nejprve musíme pochopit, kde se tato rostlinka bere. Vzhledem k její celoroční dostupnosti je jasné, že musí být pěstována ve sklenících či dovážena ze zahraničí. Pravda je, že často jde o kombinaci obojího.

Jelikož se jedná o mladé naklíčené výhonky, musely být sebrány z mateřské rostliny a posléze uměle naklíčeny. To se provádí v zařízeních ne nepodobných tomu, když chcete doma naklíčit semínka – dáte je do vlhkého, tmavého prostředí a pak už jen čekáte.

Vzhledem k tomu, že jsou komerčně pěstované, je jasné, že jakékoliv ztráty na produkci se promítnou do výsledného zisku. Není tedy divu, že se je výrobci snaží minimalizovat. Základním postupem je samozřejmě ochrana mateřské rostliny před nejrůznějšími parazity a cizopasníky pomocí patřičných postřiků.

Dále je třeba co nejvíce uspíšit růst, proto se používají speciální hnojiva. Je jasné, že všechny tyto látky jsou rostlinou vstřebány a dostanou se tak i do semen. Ta tedy mohou obsahovat stopy těchto přípravků, i když je fakt, že tyto hodnoty jsou poměrně přísně kontrolovány. Nemusíte se tedy bát, že se otrávíte.

Zpracování je ovšem poněkud jiná kapitola. Po naklíčení je třeba mladé výhonky ochránit před hnilobou a napadením plísní či jinými houbami, a to po celou dobu přepravy do obchodu a poté ještě po zbytek dané spotřební lhůty.

Toto samozřejmě není jednoduchý úkol, neboť zdravotní normy jsou poměrně přísné, co se obsahu škodlivin v potravinách týče. Přesto se používají nejrůznější postřiky a mořidla. Ta se však používají prakticky na všechny syrové potraviny, které je třeba převážet.

fazole mungo s velkými klíčky

Málokdo si také uvědomí, že po nasypání na kartonovou vaničku a zabalení do plastové folie se do té naší dobroty dostanou malé plastové částice. I to je samozřejmě důvod, proč se všeobecně doporučuje pít ze skleněné spíše než z PET láhve.

Pokud jde o nutriční hodnoty, musíme si uvědomit, že kvůli procesu ochrany prošly výhonky tepelným procesem, který většinu živin znehodnotil. Samozřejmě určitý obsah prospěšných látek v nich zůstal, avšak není jich tolik, jako ve skutečně čerstvém produktu.

Nedejte se proto mýlit reklamami výrobců a raději přemýšlejte, čím vším musí potravina projít, než se dostane na váš stůl. Nebudete tak zklamáni, až nebude mít takový účinek, jaký jste čekali.