Techmánia je pro veřejnost otevřena bezmála deset let, a to díky spolupráci Západočeské univerzity v Plzni a společnosti Škoda Holding a.s. Tito zřizovatelé se rozhodli, že díky jejich projektu posílí zájem veřejnosti o vědu, techniku, fyziku, astronomii, biologii, chemii, matematiku, svět filmu, špionáž a tajné služby, ale také o problematiku výživy a zajímavosti ze světa elektráren. Chtěli také inspirovat děti a mládež pro jejich rozhodování se, co budou v budoucnu dělat, a tak jim chtějí ukázat cestu k technickým a přírodovědným oborům.

Učení v Techmánii není mučení
Techmánia je jedna ohromná zrekonstruovaná expoziční hala, kde najdete snad tisíc expozic. Všechny z nich jsou navrženy tak, aby přiblížily určitý technický princip. A každý návštěvník má sám přijít na určité technicko-přírodovědné zákonitosti, a to formou hry, vlastního prožitku a zkušeností. Exponáty rozhýbete, a díky tomu uvidíte a objasníte si princip daného vjemu. Najdete zde také populárně-vzdělávací programy a show v laboratořích a dílnách.

Co zde všechno uvidíte
1.       EDUTORIUM, které je zaměřené na výuku fyziky. Zde vás exponáty vybídnou, abyste se jich dotýkali a zjistili formou hry jejich mechanické či optické vlastnosti, na jejichž základě fungují.
2.       150 LET PRŮMYSLU vás zavede až k první parní lokomotivě na světě, kterou kdysi vyrobila Škodovka. Dále zde uvidíte tramvaje, trolejbusy a mnoho dalšího.
3.       VODNÍ SVĚT zláká nejen děti k vodním hrátkám. Zjistíte, že voda je živel a její cesty jsou rozmanité. Poznáte, co všechno voda umí, jakou má sílu, a to díky tomu, že si s ní v Techmanii pohrajete, vytvoříte vlny i tsunami.

4.       CHEMISTŘI vám ukážou cestu do světa chemie. Nejen chemické sloučeniny a periodická soustava prvků, ale také vůně a zápach… to všechno se vám zde předvede v plné kráse.
5.       MALÁ VĚDA tu čeká na ty nejmenší návštěvníky. Děti od tří let zde najdou stroj času, kaleidoskop, skluzavku i hrající schody. Pomocí hry i ti nejmenší poznají mnoho fyzikálních zákonů.
6.       3D PLANETÁRIUM nabízí nejen projekce s tématikou astronomie a meteorologie, ale také přenos dat z družic a vesmírných těles.
7.       FILMOHRANÍ vás seznámí s moderními i klasickými filmovými triky.