Potýkáte se s dluhy? Stále nerozumíte rozdílu mezi debetní a kreditní kartou? O osobním bankrotu jste v životě neslyšeli? Ostatně to buďte rádi, nepoznali jste ho na vlastní kůži.

Kladete si tyto otázky? Pravděpodobně starší generace ano. Není to proto, že by byli hloupější, nebo se dříve špatně učili. To se jen doba změnila. A samozřejmě ve školách se dříve nekladl důraz na finanční gramotnost. Předměty, kde by se vyučoval rozdíl mezi krátkodobým a dlouhodobým úvěrem, za minulého režimu ani nebyl potřeba.

Doba se však změnila. Pokročila do kapitalismu, kde se vše točí kolem podnikání a peněz. Klademe si proto otázku, zda stále není výuka finanční gramotnosti ve školách příliš upozaďována. Už od nejnižších tříd základní školy je vždy co děti učit. Podívejme se na možná témata, které nám z lavic unikly. Nenechme je ale uniknout našim dětem

Bankovní účty

Každý víme, že máme běžné bankovní účty. Pak existují spořicí účty, kde nám procenta na úrocích mohou zhodnocovat ležící peníze. Ale účtů je celá řada – co například termínované? Které si nemůžeme vybrat bez penalizace nebo ztráty úroků k určitému datu?

Karetní rozdíly

Ano, již tolikrát zmiňovaný rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. Věřte, ale že se správnou znalostí principu kreditní karty na ní lze i vydělávat, což s debetní nelze. Bohužel většina lidí s kreditkou peníze ztrácí. Přitom je to jen o neznalosti možností.

Jak investovat

Velice důležité téma pro budoucnost. Umět se rozhodnout, zda peníze vložit na spoření do banky, stavební spoření, nebo naopak koupit nemovitost. Jak se vypočítá RPSN či kolik přeplatíme. Vracíme se zpět k matematice a trojčlence, zde se to ale vyplatí. Vždyť, kdo by nechtěl, aby peníze vydělávaly za něho, v jeho nepřítomnosti.
 
A podobných témat do školní osnovy najdeme celou řadu. Doba už se lepší, školy zařazují finanční gramotnost do svých učebních plánů stále více a více. Vyberte si správnou školu pro své dítě, neptejte se jenom po jazycích a hodinách informatiky.