V dnešní době se stalo zcela normálním pořizovat dětem mobilní telefony. Je jasné, že v určitých situacích by se to bez mobilu neobešlo. Chceme přece vědět, kde se naše děti nacházejí. A také se s nimi domluvit na určité schůzce. A to v přesně daný čas na určitém místě. Je to také skvělá forma kontroly. A to je v dnešním světě plném násilí a šikany důležité. Je proto důležité mít možnost s dítětem kdykoliv navázat kontakt a ujistit se, že je vše v naprostém pořádku.

dívka s telefonem

Ale stává se, že rodiče svým dětem pořizují mobilní telefony ještě dřív než nastoupí na základní školu. A to podle mého názoru není určitě správně. Dítě v tomto nízkém věku opravdu mobil nepotřebuje. Jeho prvotním zájmem má být budováním vazeb s přáteli a rodinou. Má se pohybovat venku na hřišti a nebo se doma zdokonalovat ve svých dovednostech. A do první třídy chodí školáci skoro běžně vybaveni mobilním telefonem. Většina rodičů si neuvědomuje úskalí svých rozhodnutí. Je těžké když má rodič svému dítěti vysvětlit proč zrovna on nemůže mít mobilní telefon. Ano my máme spoustu přesvědčivých argumentů proč ne. A mistrně je sypeme z rukávu. Ale pochopí to naše dítě? Nebude kvůli tomu smutné?

děti s telefony

A nestane se terčem šikany když ho nebude mít? Vše záleží jen na nás. Jak my se k tomu postavíme a čemu dáváme přednost. Je jasné, že jsou různé skupiny rodičů s argumenty pro a proti. Samozřejmě to není vůbec jednoduché rozhodnutí. Ale je důležité nepodléhat tlakům, které na nás vyvíjí okolí. A pokusit se na to co nejlépe dívat z hlediska budoucího vývoje dítěte. Negativní následky, které s sebou přináší používání mobilních telefonů dětmi je opravdu hodně. Ano jsme schopni na telefonu zapnout určité blokace a rodičovské zámky. Ale na jak dlouhou dobu? Víme, že virtuální svět internetu je plný nástrah a šikany. A také nám ukazuje zkreslenou realitu a představy. Také hraní násilných her se stala rozšířenou zábavou mnoha školáků. A další věc je vysoká pořizovací cena. Děti se chlubí a předhánějí kdo má dražší a výkonnější model. Je to správný vzorec, který jim chceme předkládat?