Když se projdete po koberci s vysavačem, máte vždy lepší pocit z toho, že jste jej právě zbavili prachu a některých nečistot. Ačkoli zrovna vysávání nemusí být vaším hobby, čistota a pořádek kolem vás je rozhodně mnohem lepší vizitkou a zároveň dodává více sebevědomí, pocit pohodlí, harmonie a pohody.

pírko na koberci

K dokonalému pocitu dobře odvedené práce to má však daleko, je to totiž přibližně totéž, jako kdybyste s vědomím, že máte na sobě již týden nošenou košili, která je nasáklá vaším potem, ji vyčistili jen jemným kartáčem a tím ji zbavili povrchového prachu. Dokud se neoctne košile v pračce, nemůžete mít pocit, že máte něco čistého na sobě, stejně tak se po každém vysávání procházíte po koberci, kde mezi vlákny zůstalo mnoho nečistot.

pes na koberci

Koberec je textilie, která se sice do pračky nevejde (až na malé koberečky), ovšem je vhodné jej alespoň jednou za čas podrobit procesu, který se praní prádla podobá. Dobrým referencím se těší patentovaný čisticí stroj Rotovac, jedná se o rotační čisticí hlavici s kartáči, která si jemně pohraje se všemi vlákny, pročistí je čisticí směsí a následně ji pod tlakem odsaje do sběrné nádoby. Tento systém vykazuje vysokou účinnost a zbavuje podlahovou krytinu roztočů a jejich výkalů, zašlapané mastné směsi prachu, lidského (a zvířecího) potu, kožního mazu, kožních šupinek a prachových částic, které dohromady tvoří mazlavou hmotu, ulpívající především ve spodní vrstvě koberce. Ten se pak po zásahu Rotovacem podobá tomu právě položenému krátce po jeho zakoupení, ostatně poznáte to i na rozdílu v barvách – vyčištěný pruh versus nevyčištěný.

A jak často podrobit vaši podlahu strojnímu čištění koberců? Jednotlivcům žijícím v bytech o samotě postačí jednou za rok, v rodinách s více lidmi a především s dětmi a domácími mazlíčky dvakrát či třikrát ročně dle vytíženosti a stupně znečištění. Ve frekventovaných kancelářích, obchodech a veřejných službách je pak vhodné čistit i v dvouměsíčním rozpětí.