Když vezmeme zkušenosti s počítači po ose generací, tak dojdeme k závěru, že vlastně senioři a jejich děti jsou pro mnoho mladých lidí a dětí prostě zaostalí. Ale čím to také je, starší lidé dříve počítače neměli a nepotřebovali je. Teď jsou rádi, když si s někým zavolají, pošlou zprávy nebo fotky, a to jim postačí. Pojďme se podívat na jednotlivé generace a jak zvládají práci s počítači.

IT

A) Děti kolem 8-15 lety

Možná si říkáte, že takhle malé děti nejsou skoro ničeho na počítači schopné. Tak to se mýlíte. Nejen, že dobře vědí, kde si co v mobilech najít, jak co stáhnout. To samé totiž platí na počítači. Občas je počítač pro ty menší nebezpečný. Často můžou vyhledávat něco, co někde támhle viděl jejich kamarád a nemusí to být úplně bezpečné. Často si děti bez vědomí rodičů vytvářejí účty na sociálních sítích. Je tedy důležité občas své mladší děti hlídat. Ti starší už mají i hodiny informatiky, znají základy Powerpointu, Wordu, vyznají se ve vytváření účtů, občas by vás překvapilo, co vše na tom dokáží dělat. Celá tato generace kouká buďto na Youtube nebo Twitch. Tyto platformy zobrazují lidi, kteří se věnují natáčení videí či živému streamování. Na tom může často vzniknout i závislost.

B) Dospívající a dospělí od 16-24

Tato generace používá počítače spíše pro školní účely. Často na tom tvoří úkoly do informatiky, zlepšují se v psaní všemi deseti nebo mají online brigády přes počítač či se přes ně učí, píší si poznámky i se zdokonalují na různých kurzech. Tato generace je podle mě nejvíce vyspělá, co se týče IT techniky. Dokáží opravdu mnoho věcí. Prezentace a referáty jsou mnohem více propracované, používají i Excel či jiné tyto programy. Zároveň ho nejvíce potřebují studenti, které čeká vysoká škola.

C) 25-45

Tato generace už není tak moc zručná jako ta předchozí. Ti mladší z generace ještě ano, ale s vyšším věkem se tato zručnost snižuje. Mnoho lidí to ani nějak nevyhledává a když už, tak se zeptají svých dětí, protože ví, že jim jejich děti poradí. Často se s tím ti starší setkávají v práci, ale nehledejte v tom nic velkého.

IT

D) Senioři

Tato generace už It nevyhledává vůbec, stačí jim mobil, přes který zavolají blízkým, a to jim stačí, když mají notebook, tak se často obrací na svá vnoučata, která jim ráda pomohou.

Samozřejmě neříkám, že všichni jsou tací nebo tací, ale podle vědeckých výsledků to je takto.