Pomyslný trám lásky spadl na hlavu Pepovi, který se jaksi nepatřičně zamiloval do Kláry – přítelkyně svého dlouholetého kamaráda a zároveň společníka v podnikání – Patrika. Klára byla hezká, milá a skromná. Od prvního okamžiku, kdy je Patrik spolu seznámil, se Pepovi zalíbila a často na ni myslel. Přemýšlel, jak by ji svedl a Patrikovi přebral. Přestože věděl, že to není fér chování, dělal si naděje.

muž u okna

Jednoho dne se mu naskytla příležitost. Přišel za Patrikem domů, aby projednali něco kolem podnikání. Byla doma jen Klára, tedy se s ní v kuchyni, kde mu vařila kávu, trochu bavil. Jako by mu ale v její přítomnosti docházela slova. A to přesto, že vždy a všude oplýval pověstným humorem a výřečností – darem, kterému málokterá slečna dokázala odolat. Pepa byl známý sukničkář. „Nedáš si se mnou taky kafe?“ zeptal se. „Ne, kafe nějak nemusím, nedělá mi dobře na žaludek,“ odmítla rychle Klára. Byla to pravda, ale zároveň i účinná výmluva, proti níž nemohl nic namítat. Věděla a tušila, že by ji Pepa svými řečmi pomalu a jistě omotával do sítě jako pavouk mouchu. Nejednou si už všimla jeho zamilovaných pohledů a zvláštních narážek, a to i v přítomnosti Patrika. Nebo se jí to jen zdálo? Oddychla si, když uslyšela klíč v zámku. Patrik se vracel domů o něco dříve, než měl v plánu, a tedy nemusela být už s Pepou déle sama.

pár spolu

Trám se vyřezává nebo vytesává ze středu kmene stromu. Je pevný, stejně jako by měla být láska pro vztah. Užívá se ve stavebnictví. Možná proto se říká „láska jako trám“, protože stavět se dá jen na pevném láskyplném a věrném vztahu.

Je-li trám prohnilý nebo napadený červotočem, může dům spadnout. Stejně tak může skončit vztah, jestliže je láska, věrnost a důvěra narušena. Takovým narušením bývá často žárlivost. Pokud je v malém měřítku, nemá až takový význam, ale v případě velké žárlivosti se jedná o velmi nepříjemné situace ve vztahu, které ho mohou vážně ohrozit.