Nadváha není sexy

Vzhledem k tomu, jak se dnes český národ stravuje, je s podivem, že je u nás obézních lidí stále tak málo. Ano, patříme k nejtlustším národům v Evropě, nicméně máme alespoň alibi – typickou českou kuchyni. Ta je hodně těžká a tučná, což nás činí tlusté. Když se k tomu připočte ještě import ze západu, tedy hamburgery, hot dogy a další prvky rychlého občerstvení, není vůbec divu, že značná část českého obyvatelstva vypadá tak jak vypadá. Nadváha ještě jde, ale třeba taková obezita je už hodně problematická. Může totiž způsobovat celou řadu zdravotních komplikací.

Avocado

Jestli někdo má či nemá obezitu se dá snadno zjistit pomocí BMI kalkulačky Bmikalkulacka. Je jasné, že třeba takové vyšetření u obvodního lékaře je v tomto případě asi ještě směrodatnější, ale komu se nechce běhat po doktorech, tomu by BMI mělo stačit. Výsledné číslo určitě plus mínus vypovídá o stavu daného jedince.

Dobrý jídelníček

BMI číslo by nemělo být příliš vysoké ani nízké. V případě, že jeho hodnoty jsou skutečně velké, je dobré začít držet nějakou formu diety. Hlavní je omezit tučné a sladké, z toho se tloustne nejvíce. Nahradit je lze efektivně, a sice se zeleninou. Ta má tu výhodu, že se po ní naopak nepřibírá vůbec. Rozhodně je vhodné zařadit i luštěniny jakéhokoliv typu. Čočka, hrách, fazole, všechno je dobré. Z mas by měly být povoleny jen ryby a drůbeží. S takovýmto jídelníček se bude hubnout jedna radost.

Bezlepkový chleba

Odborná pomoc

Ne vždy je však hubnutí tak snadné. Hodně lidí, i když od základu změní své stravování, má stejně potíže ubrat na váze. Příčinou může být celá řada věcí. Nicméně v takovémto případě už není vhodné odtučňovat se pouze vlastními silami, ale vyhledat odbornou pomoc. Dietologie je v dnešní době na vysoké úrovni a nikdo se nemusí bát navštívit takovéto pracoviště. Vyšetření je rychlé a nebolestivé. Většinou probíhá hlavně formou pohovoru.