Taky vám přeběhne mráz po zádech, když zaslechnete zvuk hasičské sirény a kolem vás prosviští hasičská auta? Říkáte si, snad se nikomu nic nestane, protože už jen to, že přijdou o veškeré vybavení bytu, je velká tragédie. V České republice dochází ročně k 17-18.000 požárů. Každý požár má svou příčinu. Při požárech v domácnostech je to většinou lidská neopatrnost při vaření či manipulace s otevřeným ohněm. Tohle jsou ty požáry, které začnete hned hasit a stihnete buď uhasit nebo alespoň ihned zavolat hasiče. Jenže jsou závažnější požáry, které vzniknou například podceněním kontrol komínů a revizí elektroinstalace.

požár

Vady na komínu se můžou, ale nemusí projevit při jeho používání, že přestane táhnout. Vady na elektroinstalacích vás mohou v tom lepším případě odstřihnout od elektrické energie, čímž začnete řešit problém, ale pokud vám začne doutnat zásuvka, když jste v práci nebo na dovolené, tak to jste s prominutím v háji. Stejně tak komín může spustit požár nečekaně a nemusí vás nic předem upozornit, že se k tomu chystá. Přitom k zabránění takových to vážných situací stačí pravidelné kontroly a revize. Cena elektro revize je mnohonásobně nižší než možné škody po požáru. O tom, že elektřina probíjí a zabíjí se snad ani raději nechceme zmiňovat.

elektrikář

Když se jedná o prevenci v rámci našeho zdraví, tak jsme ochotní za nejrůznější doplňky stravy a vitamíny zaplatit nemalé peníze, ale zaplatit peníze za revize někdy považujeme za zbytečné. Pravidelná elektro revize nezabrání vzniku požáru od nevypnuté varné konvice, ale zabrání jejímu vznícení od vadné zásuvky. Stejně tak revize odhalí vadné uzemnění nebo vadný hromosvod. Pravidelné revize ve výrobních halách, plných elektrického nářadí a strojů, tam jsou revize dané i zákonem. Takže až příště uslyšíte hasičskou sirénu, řekněte si: ještě, že mám doma všechno řádně zrevidované.